PANE TÄHELE! 13 ohumärki sellest, et Sa ei joo igapäevaselt piisavalt vett

Allikas: omamaitse.delfi.ee/tervis

Mis saaks olla veel rohkem keha ja vaimu värskendavam kui üks suur klaasitäis jääkülma vett? Üks mõnus suvine suplus sinises meres on kindlasti klaasikesele veele küll tugevaks konkurendiks, kuid kahjuks pole võimalik alati ujuma minna. Küll aga on pudel või klaas vett peaaegu, et igas situatsioonis kättesaadav.

Igaüks, kes on tundnud vee rahustavat, värksendavat ja turgutavat mõju, teab, et lihtne klaasike vett pakub mõnikord palju enam naudingut kui tassitäis kohvi või pudel mõnda kihisevat karastusjooki. Hoolimata selle teadvustamisest, ei joo siiski paljud meist igapäevaselt piisavas koguses vett (soovitatav kogus päevas on keskmiselt 3 liitrit mehe ja 2,2 liitrit naise kohta), vahendab Lifehack.org.

Jättes ilma end maailma kõige naturaalsemast loodusressursist, kahjustame me enda keha. Juhul, kui seostad end mõne allpool oleva väitega, siis selleks, et enda keha ja vaimu rõõmustada, mine kööki ja kalla endale üks klaas vett.

Sinu suu on kuiv

Loogiliselt võttes haarad iga kord, kui suus ebameeldivat kuivust tunned, käega mõne joogi järele, kuid joogid, mis sisaldavad endas suhkrut, on ainult ajutised lahendused suurele probleemile. Karastusjoogid või suure suhkrusisaldusega mahlad võivad küll hästi maitseda, kuid janu kustutamiseks sobib vesi iga kell paremini. Vee joomine niisutab Sinu süljenäärmeid ja kurku, nii et suu püsib niiskena ka tükk aega pärast esimest lonksu.

Su nahk on kuiv

Igaüks, kes on olnud hädas kuiva nahaga, teab milleni see kõik viia võib- lõpmatu sügelemine, naha koorumine jne. Kuna nahk on keha kõige suurem organ, siis vajab ta loomulikult ka piisavates kogustes vett. Kuiv nahk on üks esimesi dehüdratsiooni ilminguid. Vedelikupuudus tähendab higierituse vähenemist, mille tagajärjel ei suuda keha liigseid mürke endast enam eraldada. Kui soovid, et Su nahk külmadele sügistuultele alla ei jääks, siis tuleks Sul esimese asjana rohkem vett igapäevaselt tarbima hakata.

Sa oled liiga janune

Suukuivusest oli küll juba juttu, kuid teatavasti on tõeline janu midagi palju enamat kui kuiv suu ja kurk. Igaüks, kes on kunagi pohmelli küüsis vaevelnud, teab, et hommikul peale pidu üles ärgates, võid ära juua küll terve suure kannutäie vett, kuid janu jääb siiski kangekaelselt püsima. Alkohol viib tervest kehast vee välja. Vee joomine saadab ajule „jah, palun vett“ signaale nii kaua, kuni vedelikutase kehas normaliseerub. Kuula oma keha hoolikalt, sest ta teab, millest räägib!

Su silmad on kuivad

Teatavasti pole see mingi saladus, et vee joomine on vajalik tervele organismile. Peale eelnevalt mainitud aspektide, võib tugeva vedelikupuuduse ära tunda veel kuivade punetavate silmade järgi. Kui organismis on vähe vett, siis muutuvad pisarakanalid liiga kuivaks. Juhul, kui mõtled, et mis mul ikka sellest, kas saan lahinal nutta või mitte, siis mõista, et vedelikupuuduse tagajärjed võivad olla palju tõsisemad kui üksnes kuivad punetavad silmad. Seda eriti juhul, kui igapäevaselt kontaktläätsesid kannad.

Su liigesed valutavad

Meie kõhred ja seljaaju kestad koosnevad 80% veest. See on hädavajalik selleks, et vältida luude üksteise vastu hõõrdumist. Tarbides piisavas koguses vett, funktsioneerivad Sinu liigesed normaalselt ja järskudest liigutustest (hüppamine, kukkumine) tulenevaid potentsiaalseid kahjustusi on vähem.

Sinu lihasmass väheneb

Lihased koosnevad samuti suurel määral veest. Seega on see ka loogiline, et mida vähem on organismis vett, seda väiksem on ka lihasmass. Vee joomine enne trenni, selle ajal ja pärast jõupingutusi ei rõõmusta Su keha mitte üksnes hea enesetundega, vaid see viib kehas vee ka õigetesse kohtadesse laiali, vähendab põletiku tekke võimalust ning suurte raskuste tõstmisega kaasnevat lihasvalu.

Sa oled kauem haigem

Vee joomine võimaldab kehal pidevalt toksiine väljutada. Sinu organid töötavad nagu masinad selleks, et jääkaineid filtreerida. Kui Sa enda kehale kütust ehk vett ei anna, siis organism ei suuda ka korralikult funktsioneerida. Dehüdreeritud kehas hakkavad organid vett endasse ammutama verest, mis omakorda võib täiesti uute tervisehädadeni viia.

Sa tunned end pidevalt väsinuna ja unisena

Nagu eelnevalt juba mainitud sai, siis dehüdreeritud organism „laenab“ vett Sinu verest. Vedelikupuudus veres viib omakorda aga hapnikupuuduseni, mis põhjustab väsimust ja unisust. Kui tunned end juba kell kaks päeval unisena, kuna kehas pole piisavalt vett, siis selle asemel, et üks must kange kohv võtta, joo ära klaas külma vett!

Sa tunned end pidevalt näljasena

Kui Su kehas pole piisavalt vett, siis võib keha ajule signaali anda söömiseks. See võib juhtuda nii päeva kui ka öö jooksul, mil Sa näljasena külmkapi poole lähed, et üks mõnus kesköine võileib endale teha. Söömine teeb Sinu kehale rohkem tööd juurde, samas kui vesi puhastab organeid ja varustab neid vajaliku „kütusega“, et nad saaksid tõhusalt funktsioneerida.

Sul esineb seedehäireid

Vesi on hädavajalik seedesüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks. Ilma piisavas koguses veeta väheneb mao limaskesta suurus ja tugevus, võimaldades maohappel sisikonda kahjustada. See viib aga kõrvetiste ja seedehäirete tekkimiseni, millest üks neist on kindlasti kõhukinnisus.

Sa käid liiga vähe tualetis

Usu või mitte, aga kui käid päeva jooksul vähem kui 4-7 korda tualetis, siis tõenäoliselt tarbid Sa liiga vähe vett. Kõlab ju päris loogiliselt, või mis? Ja kui Sa lähed, siis on Sinu uriin helekollase värvuse asemel pigem tumekollane, mille kaudu keha soovib Sulle öelda, et temas pole piisavalt vett. Äärmuslikel juhtudel võib dehüdratsioon viia kuseteede infektsioonideni.

Sa koged enneaegset vananemist

Vananedes vähenevad meie keha veevarud loomulikul teel. Iseenesest mõistetavalt tähendab see seda, et mida vanemaks saame, seda rohkem peaksime ka vett tarbima. Enneaegse vananemise ilmingud paistavad eelkõige silma väljastpoolt, kuid kahju, mida see meie sisemuses teeb, annab endast ajaga märku. Selleks, et vähendada enda keha „kokku kuivamist“, on oluline tarbida vett regulaarselt terve enda elu jooksul

Sa loed seda artiklit ja oled jõudnud viimase punktini

Kui oled jõudnud nende ridade lugemiseni, siis arvatavasti mõtlesid artikli jooksul kas või korra, et „hmm, võib-olla ma tõesti ei joo nii palju vett kui võiksin“. Kui Sa kahtled selles, siis mine rõõmusta enda keha kohe praegu klaasi veega! Oluline on loomulikult tasakaal ja mõõdukus, seega ei pea Sa liitrite kaupa vett sisse ahnitsema hakkama, kuid juhul, kui tunned, et organism januneb vee järele, siis ei saa mõistuse piires vee joomine Sulle kahju ka teha.

gauks-kes-on-tundnud-vee-rahustavat-varksendavat-ja-turgutavat-moju-te-77085356

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s