Laste mobiili- ja toidusõltuvus & sõltuvustest vabanemise programm

Ekspert: lapsele nutiseadme andmine on sama kui anda talle kokaiini
Postimees.ee

Londonis toimunud hariduskonverentsil räägiti, et sõpradega Snapchatis või Instagramis ajaveetmine võib olla teismelistele sama sõltuvusttekitav kui alkohol ja uimastid ning seda tulekski nii käsitleda, kirjutab Independent.

Harley Street võõrutusravi kliiniku spetsialisti Mandy Saligari sõnul on noorte ekraaniaeg sageli jäetud piisava tähelepanuta sõltuvuse kontekstis. «Ma ütlen alati inimestele, et kui nad annavad oma lapsele tahvelarvuti või nutitelefoni, siis tegelikult nad justkui annavad talle pudeli veini või grammi kokaiini,» rääkis Saligari.

Lisaks tõstatas ta küsimuse, kas vanemad tõesti jätavad lapsed selle veinipudeli või grammi kokaiiniga üksinda kinniste uste taha. «Miks me pöörama sellele palju vähem tähelepanu kui alkoholile või uimastitele, kuigi nad töötavad samadel aju impulssidel?» lisas ta.

Näiteks Briti lapsed vanuses 12 kuni 15 eluaastat tunnistavad, et neile ei ole head tasakaalu ekraaniaja ja muude tegevuste vahel. «Kui inimesed vaatavad sõltuvust, siis nad kipuvad keskenduma mingile nähtusele või asjale, kuigi tegelikult on see käitumismuster, mis võib lüüa välja erinevatel viisidel,» rääkis Saligari. Näiteks toidusõltuvuse, enesevihastuse või «sekstimisena».

Viimasel ajal on ekspertide mure üha kasvanud, sest üha enam noori saadab või võtab vastu pornograafilise sisuga pilte või vaatab oma nutiseadme kaudu ebasobivat meediasisu.

Saligari sõnul on praegu 2/3 tema patsientidest, kes otsivad ravi oma sõltuvusele, 16 kuni 20 aastased. Mõned aga veelgi nooremad. Neid patsiente on tunduvalt rohkem kui kümme aastat tagasi.

«Paljud mu klientidest on 13- ja 14-aastased tüdrukud, kes «sekstivad» ja peavad seda täiesti normaalseks,» rääkis Saligari. Nad arvavad tihti, et endast alasti foto saatmine on normaalne ja muutub valeks alles siis, kui mõni täiskasvanu selle avastab.

Saligari leiab, et kui noortele õpetatakse enda väärtustamist, siis nad ei käituks sel viisil. «Küsimus on eneseaustuses ja identiteedis,» selgitas ekspert.

Samuti konverentsil osalenud konsultant-psühhiaater dr Richard Graham Nightingale’i haiglast tõdes, et see probleem huvitab teadlasi üha enam ning ka lapsevanematel on raskusi, et leida tasakaalu laste nutiseadmete kasutamisel.

Ofcomi andmed näitavad, et kümnest 2- kuni 15-aastastest lapsest rohkem kui neil leiavad, et neil on raskusi oma ekraaniaja kontrollimisega. Lisaks kasutavad isegi kolme- ja nelja-aastased lapsed nädalas keskmiselt kuus ja pool tundi internetti.

«Kui saada sõltuvusele piisavalt varakult jälile, saab õpetada lastele eneseregulatsiooni, mitte panna neil rangeid reegleid,» ütles Saligari.

Toidusõltuvus – rääkimata jäetud mõtete kurjajuur
Postimees.ee

Inimkeha vajab toitu, et üldse funktsioneerida, ent toidusõltuvus ilmne siis, kui isik tunneb, et ei suuda teatud toitudeta elada, vahendab terviseportaal MedicalNewsToday. Toidusõltuvus viitab sellele, et vajadus söögi järele muutub kompulsiivseks või kontrollimatuks. Enamasti on see käitumine seotud emotsioonidega, näiteks kurbuse, viha või stressi tundmisega. Toidud, millest tekib sõltuvus, on enamasti ebatervislikud – kartulikrõpsud, kommid, saiakesed jne.

Toidusõltuvus on sageli tihedas seoses teiste toitumishäiretega nagu buliimia või ülekaalulisus. Mõne teooria kohaselt võib sõltuvus toidust kujuneda sisuliselt samamoodi nagu sigarettidest või alkoholist. Samas ei ole seda päriselt tõendatud.

Toidu tarbimine käivitab teatud ajukeskused ning vallandab neis mõned ühendid. Mõned neist, nagu dopamiin, toimivad justkui autasuna ning annavad signaali naudingu tundmisest. Kui inimene saab seda tunnet pea ainult toidust ning tahab seda veel ja veel tunda, võib see hakata mõjuma kehakaalule. Samas leidub ligi kümnendik ka neid toidusõltlasi, kes on ala- või normaalkaalus.

SOOVITAME LUGEDA

Milliseid toite peetakse sõltuvusttekitavaks?

Teadlased usuvad, et rohkem mängivad rolli toidu koostisosad ehk suhkur, rasv ja tärklis. Puhas, töötlemata toit nagu näiteks brokoli või apelsin enamasti sõltuvust ei tekita. Problemaatilised valmistoidud on aga järgmised:

 • Kartulikrõpsud
 • Friikartulid
 • Kommid
 • Šokolaad
 • Küpsised/küpsetised
 • Valge sai
 • Pastaroad
 • Jäätis

Toidusõltuvuse sümptomid võivad olla nii füüsilised, emotsionaalsed kui ka sotsiaalsed. Sageli on nendeks:

 • Seletamatud isud toidu järele (isegi kui kõht on tegelikult täis)
 • Pidev ülesöömine või kompulsiivne söömine
 • Sagedased katsed ülesöömist pidurdada, mis lõpevad enamasti tulutult
 • Kontrolli kaotamine oma toidukoguste jälgimise ja söömise üle
 • Vajadus toidu järele emotsionaalsel hetkel
 • Negatiivne mõju pereelule ja sotsiaalsetele suhetele, aga ka rahakotile
 • Üksinda söömine, et vältida tähelepanu
 • Söömine füüsilise ebamugavuse või valu leevendamiseks

Pärast ülesöömist võib inimene kogeda ka negatiivseid tundeid, näiteks:

 • Häbi
 • Süütunnet
 • Ebamugavust
 • Madalamat enesehinnangut

Millal tuleks abi otsida?

Arsti või nõustaja poole võib pöörduda igaüks, kes soovib konsulteerida oma toitumise osas või tahab langetada või tõsta oma kehakaalu. Nemad saavad vajadusel inimese edasi suunata spetsialisti poole, kui isik vajaks efektiivsemat ravi kui pelgalt menüü korrigeerimine. Toidusõltuvuse ravi hõlmab nii emotsionaalsete kui ka füüsiliste tunnete lahkamist, kognitiivset käitumisteraapiat, mõnel juhul isegi meditatsiooni jm.

Kui inimene soovib ise proovida, kas suudab toidusõltuvuse oma jõududega seljatada, peaks elustiilis tegema järgmisi muutusi:

 • Asendama töödeldud ja magustatud toidud tervislike, toitainerikaste alternatiividega
 • Vältima kofeiini
 • Sööma kolm põhitoidukorda päevas
 • Jooma piisavalt vett
 • Keskenduma süües ainult toidule (mitte telekale vms) ning mäluma aeglasemalt
 • Valmistama toidud ise
 • Tegema regulaarselt trenni või vähemalt jalutama igapäevaselt
 • Magama piisavalt
  Jätma endale aega, et isudest üle saada ja olla sealjuures kannatlik.

Sõltuvustest vabanemise viiekuuline programm lastele
Täiskasvanutele sõltuvustest vabanemise 5-kuuline programm
Mobiilikiibid kaitsmaks last kahjuliku elektromagnetkiirguse eest, ja ka ennast ja armastatut

Oled CORAL CLUB sõltumatu turustaja Agnes Kallit blogis. Soovitan koralliklubi tooteid, juhatan tervise tagasisaamise kavva. See on lihtne. Alusta koralliveest ja keha puhastamisest, toitmisest, ja jätka sellega. Küsi oma isiklikult soovitajalt agnes.kallit@gmail.com.
Kauplus Tallinnas / Eesti e-pood

Vaata siit, millest soovitan alustada

Allalaaditud fail (2)

2 kommentaari “Laste mobiili- ja toidusõltuvus & sõltuvustest vabanemise programm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s