Kui isud kimbutavad. Taimabi

Allalaaditud fail (11)

Toode AquaOx koosneb: granaatõun – assai mari – kakaouba

Mitmed uuringud on näidanud, et regulaarne granaatõunte tarbimine hoiab kõhu kauem täis ning tänu sellele ei teki ka meeletuid näljasööste ega vajadust ebatervislike snäkkide järele.

Granaatõunte tarbimine omab põletikke vähendavat toimet ning seda eeskätt seedekulglas tekkinud probleemidele. Erinevad uuringud kinnitavad, et granaatõuna söömine mõjub positiivselt ka rinna- ja jämesoolevähi rakkudele, ennetades põletike teket. Mõningased laboratoorsed uuringud näitavad, et granaatõunamahla abil on isegi võimalik eesnäärme- ja rinnavähki ravida.

Lisaks hävitab granaatõunamahl organismis levivaid kahjulikke baktereid ja võitleb edukalt bakterite poolt tekitatud põletikega.

Mainimist väärib ka fakt, et granaatõun mõjub seedimisele ja tervisele üleüldises pildis igati positiivselt. Vilja koor ja seemned sisaldavad antioksüdante, mis kaitsevad organismi ja tugevdavad immuunsüsteemi. Tänu kõrgele kiudainetesisaldusele paneb granaatõuna söömine seedimise korralikult tööle ning aitab organismist toksiine ja jääkaineid väljutada.

Tegu on kalorivaese, ent väga vitamiinirikka viljaga, mis võiks iga naise menüüs omal kohal olla. Mitmed uuringud on näidanud, et regulaarne granaatõunte tarbimine hoiab kõhu kauem täis ning tänu sellele ei teki ka meeletuid näljasööste ega vajadust ebatervislike snäkkide järele.

Assai mari (Allikas: vikipeedia)

Nooruse allikas?

2004. aastal avaldas USA dermatoloog ja toitumisteadlane doktor Nicholas Perricone raamatu „The Perricone Promise”, milles reastas toiduained, mis aitavad inimesel end kõige tõhusamalt tunda ja näha välja nooremana ning vähendada vananemise sümptomeid. Assai mari on selles loetelus esikohal. Dr Perricone väidab raamatus, et assai mari on meie planeedil üks ideaalsemaid ja täiuslikumaid toiduaineid. „On kummaline alustada seda supertoitude nimekirja millegagi, millest te tõenäoliselt kunagi kuulnud ei ole. Kuid uurimused on näidanud, et see väike mari on üks toitainerikkamaid ja võimsamaid toite maailmas!” kirjutas Perricone.

Doktori sõnul maitseb assai mari justkui marja ja šokolaadi sulam. Assai marjas leidub rohkesti antioksüdante, aminohappeid ja organismile vajalikke rasvhappeid. Assai viljalihas on märkimisväärne antioksüdantide kontsentratsioon: seal on seda 10 korda rohkem kui viinamarjades ja 10–30 korda rohkem kui punases veinis. Antioksüdeeruvat toimet mõõdetakse ORAC ühikutes (hapniku radikaalide neelamise võime), värskel assail on see näitaja100 g kohta 18 500, külmkuivatatud assail 161 400. Antioksüdandid aitavad võidelda enneaegse vananemisega.

Samuti sisaldub marjas monoküllastumata rasvhapete, kiudainete ja fütosteroolide kooslus, mis parandab südame vereringet ja ainevahetust. Rasvhapete sisalduse poolest sarnaneb assai oliiviõliga. Eriti rikkalikult leidub viljas oomega-9-rasvhapet, mis aitab oomega-3-rasvhapet sisaldaval kalaõlil läbistada rakumembraane. Koostöös muudavad need rasvhapped rakumembraanid läbilaskvamaks – hormoonid, virgatsained ja insuliiniretseptorid saavad tõhusamalt talitleda. See on erakordselt tähtis, sest just kõrge insuliinitase toob kaasa põletikulisuse, mis on vananemise põhjuseks. Veel peitub viljas aminohapete kompleks koos mineraalainete tsingi, raua ja vasega, mis on olulised lihaste kokkutõmbumiseks ja taastumiseks. Assai marjas leidub rohkelt oleiin-, palmitiin- ja linoolhapet. Marjas on 19 aminohapet. Assai vähendab rasvumist ja säilitab tervisliku jume, ennetab vähki. Assais olevad kiudained ja rasvad suurendavad ,,head” ja vähendavad ,,halba” kolesteroolitaset.

Dr Perricone käis supertoitudest, sealhulgas assaist, rääkimas ka Oprah Winfrey telesõus. Pärast telesaadet sai assai mari USA-s tõeliselt populaarseks.

Assai mari kui dieedilisand

Viimasel ajal on assai marju turustatud dieedilisandina. Ettevõtted müüvad assai marju tablettide, mahla, smuutide, jogurtite ja joogipulbrite kujul ning tervikviljana, olenevalt vahemaast värskelt või külmutatuna.

Kui assai osaleb kehakaalu langetamises, siis saab seda seletada ainevahetuse kiirenemisega, mida selle marja tarbimine esile kutsub. Seda põhjustab assai marjas sisalduv antioksüdantide (ainete, mis ennetavad oksüdatiivset stressi ja rakkude kahjustumist) hulk, mis kiirendab rasvade lõhustumist, annab juurde energiat ja aitab võidelda väsimusega. Koosmõjus kiirendavad need toimed kaalulangetust, omamata samas kõrvalmõjusid, mida omistatakse tihti sünteetilistele kemikaalidele. Mitmed uurimused viitavad, et eduka kaalulangetuse võti on rohkelt antioksüdante sisaldava toitu söömises.

Assai vähendab küll isu ja kiirendab seedimist, aidates niiviisi kaloreid põletada, kuid nagu muudegi dieetide puhul, sõltub tulemus sellest, kui palju inimene ise vaeva näeb. Kaal ei alane, kui dieedilisandi tarvitamisega paralleelselt ei vähendata igapäevasest toidust saadavat kalorikogust ega suurendata füüsilist aktiivsust. Samuti pole mitte kõik assai marja tooted kontsentreeritud ja puhtad. Osa assai toidulisandeid on madala kvaliteediga, sest nende turustajad üritavad lõigata tulu kõige pealt, millega saab seostada nimetust “assai”.

Teisalt leidub ka assai marjade dieeditõhususes kahtlejaid. USA mittetulundusorganisatsioon Quackwatch, mis on keskendunud tervisetoodetega seotud pettuste väljaselgitamisele, väidab, et assai mahlas sisaldub antioksüdante vaid keskpärases koguses – vähem kui viinamarjasegumahlas, mustikamahlas või tumeda kirsi mahlas, kuid rohkem kui jõhvika-, apelsini– ja õunamahlas.

Kaheldakse ka polüfenoolide antioksüdeerivas toimes, sest katseklaasivälises ehk in vivo keskkonnas pole selle kohta tõendeid. Pigem võivad polüfenoolid mõjutada rakkudevahelist suhtlust, retseptorite tundlikkust, põletikuliste ensüümide tegevust või geeniregulatsiooni.

Assai marja väidetavad tervistavad omadused

Antioksüdeeruvat toimet mõõdetakse ORAC ühikutes (hapniku radikaalide neelamise võime), värske assai puhul on näitaja 100 grammi kohta 102 700.

Assai marjale omistatakse mitut tervistavat omadust. Näiteks väidetakse, et

Kõige parem viis assai antioksüdantväärtuse maksimaalseks omastamiseks on süüa neid marju värskelt nende looduslikus kasvukohas või juua nendest valmistatud mahla, mida tuleb teha värsketest marjadest. Kui tarbida assai marju vedela ekstraktina, on marjades sisalduvad toitained väga kontsentreeritud. Elades kliimas, kus salat-euterpepalmid ei kasva, on see ainus võimalus manustada marju värskelt ja kontsentreeritult.

Assai marja puhul on välja toodud ka järgmisi võimalikke toimeid:

Kriitika

Samas esineb skeptilisi seisukohti. Väiteid, nagu aitaks assai mari ennetada või leevendada diabeeti ja muid kroonilisi haigusi või nagu tõstaks assai meeste potentsi ja muudaks mehi naistele atraktiivsemaks, on nimetatud pettuseks.

Ka kaheldakse, kas assai marjas sisalduvate antioksüdantide toime on ka tegelikult nii tõhus kui in vitro katsetes. 12 vabatahtliku peal tehtud katse näitas küll, et pärast ühe kaubanduses ringleva assai mahlajoogi tarbimist suurenes vere antioksüdeeriv võime kahe tunni jooksul, ent sellega ei uuritud oletatavate antioksüdantide füsioloogilist toimet.

Kuigi assai on polüfenoolirikas, toimivat antotsüaniinid selles viljas tõenäoliselt ainult taime enda looduslikes kaitsemehhanismides ja in vitro. Assai fenooliliste antioksüdantide omadused pärast marja manustamist ei säili, väidavad Linus Paulingi instituut ja Euroopa toiduohutuse amet. Nimelt polevat antotsüaniinidel ja flavonoididel üleüldiselt seedekulglas kuigi suurt antioksüdeerivat väärtust.

Kakaooad

Kakaoseemned on suure toiteväärtusega. Need sisaldavad ligi 50% rasva. Seemned soodustavad seedimist ja vähendavad loomsete valkude tekitatud allergiat, suurendavad kuseeritust (teobromiin), laiendavad veresooni ja parandavad erektsiooni, hõlbustavad hingamist ning ergutavad südame ja vereringeelundkonna tööd.

Kakaoube ja kakaovõid kasutatakse mõningal määral ka astma, kopsupõletiku, köha ja külmetuse raviks ning tselluliidi, hemorroidide ja kõrgvererõhutõve ravis.

Kakaoubadest valmistatud kakaopulbri antioksüdatiivsete ühendite sisaldus on väga suur ja arvatakse, et nad kiirendavad lümfisüsteemi tööd.

Oled CORAL CLUB sõltumatu turustaja Agnes Kallit blogis. Soovitan koralliklubi tooteid, juhatan tervise tagasisaamise kavva. See on lihtne. Alusta koralliveest ja keha puhastamisest, toitmisest, ja jätka sellega. Küsi oma isiklikult soovitajalt agnes.kallit@gmail.com. Kauplus Tallinnas / Eesti e-pood

Vaata siit, millest soovitan alustada.

3 kommentaari “Kui isud kimbutavad. Taimabi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s