Maksaga mängida ei maksa

Maksakahjustust võivad põhjustada:

· alkohol,

viirused (A-, B- ja C-hepatiit),
teatud ravimid,
mürgised ained,
toiduga saadavad keemilised ained (nt keemilised töödeldud puuviljad, mida pole pestud).
Püsiv kahjustus võib põhjustada maksarakkude hävimist (seda seisundit nimetatakse maksatsirroosiks) ja see võib viia surmani.

Alkoholi toime

Alkohol põhjustab 30–50% kõigist maksahaigustest. Olles sattunud organismi, kohtab alkohol vastupanu peamiselt maksa poolt. Vastavad maksaensüümid lõhustavad alkoholi ja alles seejärel eemaldatakse see organismist. Esialgu on maks võimeline alkoholi dekontamineerima, kuid hilisemal kuritarvitamisel maksatalitlus halveneb – rakud surevad, maksas suureneb side- ja rasvkoe hulk, rasvade, süsivesikute ja valkude süntees häirub, areneb maksatsirroos.

Maksakahjustust võib põhjustada igasugune alkohol: õlu, vein, viin. Ohtlikuks annuseks peetakse meestel 40 ml absoluutset alkoholi (100 ml viina, 400 ml veini, 800 ml õlut). Naistel on alkoholi ohtlik annus 1/3 võrra väiksem kui meestel.

Alkohoolsete maksakahjustuste oluline omadus on see, et protsess on pöörduv, kui alkoholitarbimine varases staadiumis lõpetatakse. Hilisemates staadiumides ja kuritarvitamise jätkudes on ravi ebaefektiivne.

Ravimite mõju

Ravimitel pole mitte ainult kasulikud, vaid ka kahjulikud kõrvaltoimed. Sageli kasutatavatest ravimitest võivad maksakahjustust põhjustada:

paratsetamool,
antibiootikumid,
statiinid,
mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (ibuprofeen, nimesuliid),
· seentevastased ravimid,
· tuberkuloosivastased ravimid,

kontratseptiivsed ravimid ja muud ravimid.
Inimesed sageli alahindavad seda, et mitmeid ravimeid samal ajal tarvitades ja nende koostoimeid mitte teades mürgitavad ja kahjustavad nad maksa. Esmalt tekivad oksendamine, iiveldus, üldine halb enesetunne, ebamugavustunne roidekaare all. Hiljem kaob söögiisu ja kehakaal langeb. Tekib arusaadamatu nõrkus, inimene tunneb väsimust, ei taha töötada jne.

Millega tegeleb meie suurim seedenääre ja mis on selle ülesanded?

Veri kannab soolestikust maksa toitained: rasvad, valgud, glükoosi, mineraalid. Need ained läbivad maksas ainevahetuse nii, et organismi rakud suudavad neid omastada.

Maks toodab sappi, kolesterooli ja immuunsust tagavaid aineid. Samuti toodetakse seal aineid, mis tagavad verehüübimise. Sellel näärmel on barjäärifunktsioon – ta haarab verest keemilisi aineid ja töötleb neid, muudab ohutuks ainevahetuse kahjulikud produktid.

Otsustav osa on maksal vereloomes ja antikehade (immuunkehade) tootmises. Maks on suhkru, vitamiinide ja mineraalainete suurim varamu. Maksas talletatakse vitamiine ja mineraalaineid ning lagundatakse A-, D-, E-, K- ja B-vitamiini. Maksas toodetakse sappi, mida talletatakse sapipõies ja mis osaleb rasvade seedimises.

Maks osaleb ainevahetuse kõrvalproduktide ning mürkainete kahjutuks tegemises. Maksa nimetatakse organismi laboratooriumiks, kus muudetakse mürgised ühendid kahjututeks ja mis seejärel erituselundite kaudu kehast eemaldatakse.

Tegemist on aga unikaalse „filtriga“, sest maksa puhul on võimalik saastunud „filtrit“ puhastada või osaliselt taastada selle vere puhastamise võimet.

FanDetox, maksapuhastuspulber
Maksa puhastamise ja taastamise programm
Kui valutab kõik allpool naba, tuleb puhastada maksa

Olete CORAL CLUB sõltumatu turustaja Agnes Kallit blogis. Soovitan koralliklubi tooteid, juhatan tervise tagasisaamise kavva. See on lihtne. Alusta koralliveest ja keha puhastamisest, toitmisest, ja jätka sellega. Küsi oma isiklikult soovitajalt agnes.kallit@gmail.com.

 

2 kommentaari “Maksaga mängida ei maksa

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s