Liigeste funktsiooni taastamine

Haiget-kandmas-Google

Liigeste kahjustus

Kondromalaatsia

(hondro- + kreeka k. malakia – pehmus) on kõhrekoe muutumine, mida iseloomustab koe pehmenemine ja vetruvuse puudumine ning mis põhjustab liigeste deformatsiooni ja liigeste ning liigesekõhre jäikust. Haiguse põhjusteks võivad olla kahjustused, mille on esile kutsunud spetsiifilised fermendid. Biokeemilisel tasandil täheldatakse liikumissüsteemi organites proteoglükaanide ja liigesevõide vähenemist, kollageenikiudude hävimist ja vedelikusisalduse suurenemist kondrotsüütides. Kahjustatud kõhr on iseloomulikku mattkollast värvi (vt nooltega joonist) ja omab vertikaalset lõhet, mis kiire hävitamisprotsessi puhul võib tekitada luu subkondraalse kihi, mis ei ole kaitstud liigesevõidega. Tõsise trauma korral hakkab kõhr järk-järgult pehmenema ning eemalduma subkondraalsest luust.

Eburneatsioon või osteoskleroos

(kreeka k. osteon – luu ja skleroos – kõva, tihe) kuulub degeneratiivsete haiguste hulka, mida iseloomustab liigesekõhre hävimine ja subkondraalse luu kortikaalkihi järsk paksenemine ning tihenemine, mis omandab elevandiluu ilme. Mehaanilise hõõrdumise tulemusena suureneb vigastatud subkondraalne luu oma mõõtmetelt olulisel määral.

Liigesehiir (killud)

– eraldunud liigesekõhre, meniski või liigese muude struktuuride osake, mis asub liigeseõõnes liigesevõides. Liigesehiir osutub kõige sagedamini kahjustatuks osteokondroosi poolt.

Osteokondroosi programm

Osteofüüdid (luukannused)

on rohkearvulised kasvud liigesel. Osteofüüdid tekivad peale traumat kolmandal päeval pärast liigeste vigastamist. Seejuures ei ole neid röntgenograafilisel meetodil võimalik kohe avastada, vaid alles mitme nädala möödudes. Luukannused ilmuvad peamiselt luupealse kinnituskohas või piki liigesekapslit. Kui õigel ajal osteofüütide kasvamist ei ennetata, siis luukude hakkab veelgi enam deformeeruma.

Artroos on tsivilisatsiooni haigus

Artroos on üks kõige levinumaid liigesehaigusi. Ülemaailmse tervishoiuorganisatsiooni andmete põhjal kannatab praegu artroosi all ligikaudu 10% planeedi elanikkonnast (st iga kümnes inimene!). Seega, kuni 45-aastastel inimestel esineb artroosi 2% elanikkonnast, 45-65 aastastest inimestest põeb artroosi juba 30-40%, aga üle 65-aastastest inimestest esineb artroosi 60-80%. Artroosi loeti pikka aega eakate inimeste haiguseks, kuid praeguse seisuga artroosi põdevate inimeste iga aina nooreneb.

Kahjuks seetõttu, et me püüame tuua oma ellu maksimaalselt mugavusi ning tasume selle eest oma tervisega. Ebaõige toitumine, väheliikuv eluviis, stress ja muud sarnased tegurid mõjutavad negatiivselt liigeste seisundit. Kõige levinumateks artroosi põhjusteks peetakse ebaõiget ja üleliigset koormust eri liigestele, liigeste vigastusi, häireid inimese hormonaalsüsteemis ja ainevahetuses.

Artroosi arengut soodustavad riskifaktorid

 • Kaasasündinud defektid liigesestruktuuride ehituses (kõhred, sidemed, meniskid, kõõlused), mis põhjustavad liigeste kiiret kulumist
 • Suurenenud ja ühekülgne koormus liigestele- ülekaal- rühihäired- professionaalse spordiga tegelemine

  – mõnede tööliikide eripärad

 • Vitamiinide ja mineraalide puudus toiduratsioonis
 • Hüpodünaamia
 • Pärilik eelsoodumus
 • Ainevahetushäired ja hormonaalhäired
 • Liigesevigastus
 • Liigese postoperatiivne seisund

Kõik ülalnimetatud tegurid põhjustavad seda, et muutub liigesevedeliku hulk ja koostis. Kõige ohtlikum on liigesevedeliku põhikoostisosa – hüaluroonhappe kvaliteedi ja koguse muutumine, mis omakorda soodustab artroosi arengut.

Mis on artroos?

Artroos (kreeka k. arthron – liiges) on liigeste krooniline mittepõletikulise iseloomuga haigus, millega kaasnevad peale liigesekõhrede ka sidemete, liigesepindade ja liigesepeade luude vigastused. Haigus ei teki äkitselt, ta areneb välja järk-järgult, kuid lõppkokkuvõttes kahjustab nimetatud haigus liigeseid pöördumatult. Esialgu rikub artroos ainult liigesekõhreid, seejärel järk-järgult kogu liigest, mis toob kaasa liigese deformatsiooni ja liikumise piiratuse.

Artroosi tõttu võivad olla vigastatud kõik keha liigesed, kuid kõige sagedamini kannatavad neli liigest, mis kõige enam taluvad suuri koormusi ja need liigesed on: põlveliiges, puusaliiges, pahkluu ja lülisammas.

Artroosil pole midagi ühist artriidiga või kroonilise polüartriidiga, mis on liigestepõletik ning mille kutsuvad esile mitmed põhjused ja haigustekitajad. Artriiti iseloomustab liigesevedeliku reaktiivne patoloogiline muutus, artroosi puhul aga liigesevedeliku puudujääk.

Liigesehaiguste põhjused

Tänapäeval on luu- ja lihaskonna, sealhulgas liigeste patoloogia laialt levinud. Siin on palju põhjusi. Liigeste ja selgroohaigustest tingitud töövõimetus on haigestumiste struktuuris tõusnud viimasel ajal ühele liidrikohtadest. Paljudel lastel on liigeste patoloogia ja see on rahvatervise seisukorra väga ärevusttekitav näitaja.

Liigeste patoloogia üks peamisi põhjusi on infektsioon, sealhulgas põetud angiinid, lõpuni välja ravimata viirus- ja seenhaigused jm. Kõik see toob kaasa tõsised immuunsuse häired ja bakteriaalsete protsesside krooniliseks muutumise. Kahjustub lümfisüsteem, mis toob kaasa põletikuliste protsesside tekkimise liigestes. Eriti ohtlikud on seganakkused, näiteks bakteriaal-seeninfektsioonid.

Sünteetiliste antibiootikumidega ravimisel aktiviseerub seeninfektsioon, mis veelgi enam raskendab liigesehaiguste ravi. Luu- ja lihaskonna funktsioneerimist tagavate mikreoelementide ja mineraalainete puudus. Immuunsuse nõrgenemine.

Selle põhjuseid on väga palju – see on nii ebaadekvaatne toitumine kui ka tervist hävitavad joogid (kihisevad ja kunstlikke aineid sisaldavad), ülejahtumine, raske füüsiline töö, pärilikkus, traumad jm. Liigesevedeliku vähesus ja selle füüsikalis-keemiliste omaduste muutumine.

Liigeste funktsiooni taastamise mehhanism

Bakterite ja seente aktiivsuse mahasurumiseks on vaja läbi viia mitu antibakteriaalse teraapia kuuri. Vältimatuteks nõueteks on ohutus, mittetoksilisus, pikaajaline tarvitamine. Optimaalne on tarvitada laia toimespektriga looduslikke antibiootikume, mis ei tekita tõsiseid kõrvalmõjusid. Käesoleval ajal loetakse üheks ohutuimaks ja efektiivseimaks looduslikuks antibakteriaalseks vahendiks toodet Sipelgapuu koor. See toimib laia spektri seente, parasiitide ja algloomade vastu ega ole meie organismile toksiline.

Väga head mõju liigeskoele omab mikroelement Väävel. See on igasuguse elava mateeria koostisosa, sealhulgas luude ja kõhrede koostises. Väävel soodustab kõhrkoe, luukoe ja kõõluste kasvu ja uuenemist, osaleb sidekoe struktuuri formeerimisel ning paindlikkuse ja elastsuse tagamisel. Väävli ja asendamatu aminohappe metioniini puudus halvendab kõhrede seisundit ja liigesevedeliku kvaliteeti.

FlexiCor ja InfraCor on üksteist toetavate aktiivainete tasakaalustatud kombinatsioonid. Need on ette nähtud luustiku ja lihastiku töö taastamiseks. Koosseisu kuuluvad komponendid kiirendavad kõhrkoe taastumisprotsessi ja normaliseerivad mineraalide ainevahetust.

On vaja hoida organismis veevarude optimaalset tasakaalu, eelistades puhast biosaadavat (organismis hästi omastatavat) vett.

FlexiCor 1 kapsel 2-3 korda päevas

Sipelgapuu koor seleeniga 1 kapsel 3 korda päevas pärast sööki

MSM (Väävel) biotiiniga 1-2 korda päevas, söögiaegade vahel

Coral Boswellia 1 kapsel 2-3 korda päevas

Koralliliivaga (Coral-Mine) rikastatud joogivesi

Tutvumiseks ka võimas vahend B-luron Coral Club’ilt

Aitab parasiidipuhastus, jääkainetest puhastus, mürkidest puhastus, ja seejärel anda toitaineid

Toitumine luu- ja lihashaiguste korral

Vanemaealistel inimestel esineb sageli osteoartroosi, reumatoidartriiti, liigeste kangust, lihaste- ja kõõluste jäikust.

Tasakaalustatud mitmekülgne dieet on oluline ka luu- ja liigesehaiguste ennetamisel. Tasakaalustatud dieediga on võimalik parandada kõhr- ja luukoe ainevahetust ja soodustada liigesevedeliku moodustamist.

Soodsat mõju avaldavad toidud, mis sisaldavad oomega-3-rasvhappeid, A, C- ja E-vitamiine ning tsinki, magneesiumi, seleeni ja vaske. Tuleb aga arvestada, et kui polüküllastumata rasvhappeid liigselt tarbida, võivad liigesevaevused süveneda.

Kõigi toitainete vahekorrad peavad vastama üldistele soovitustele, kuid toidugrupisisese valiku tegemisel tuleb vältida mittesoovitatavaid toite ja pöörata rohkem tähelepanu soovitatuile.

Toitumisvead soodustavad luu- ja liigeste haiguste teket ja süvenemist.

Soovitatavad toiduained:

 • oomega-3- ja oomega-6 rasvhappeid sisaldavad toidud: lõhe, makrell, pähklid ja seemned;
 • linnuliha;
 • kanamunad (parimad on oomega-3-rikkad tervisemunad);
 • kaunviljad, sojatooted;
 • oleiinhapet, linool- ja linoleenhapet, E-vitamiini ja karotenoide sisaldavad taimsed õlid: rapsi- ja oliiviõli, viinamarjaseemneõli.

Ebasoovitavad toidud:

 • lihasaadused (lihakonservid, keedu- ja salaamivorstid);
 • rasvane piim, rasvased piimasaadused;
 • loomset päritolu rasvad (v.a kalarasv);
 • suitsutatud liha- ja kalatooted;
 • liigne nisujahu kasutamine;

ühekülgne toitumine

Oled CORAL CLUB sõltumatu turustaja Agnes Kallit blogis. Soovitan koralliklubi tooteid, juhatan tervise tagasisaamise kavva. See on lihtne. Alusta koralliveest ja keha puhastamisest, toitmisest, ja jätka sellega. Küsi oma isiklikult soovitajalt agnes.kallit@gmail.com.
Kauplus Tallinnas / Eesti e-pood

Vaata siit, millest soovitan alustada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s