Inimese organismi saastumine. Organismi saastumise etapid

Mis on saastunud organism ja millega on ta saastunud?

Terves seisundis teostab inimese organism ise kohustuslikku ja loomulikku puhastust. Jämesoole, maksa, neerude, kopsude, lümfi ja naha kaudu viib organism välja või neutraliseerib toksiine. See on üks tähtsamaid looduslikke protsesse organismis. Vereringe ja lümfisüsteem koostöös jämesoole, urogenitaalse süsteemi ja maksaga eemaldab regulaarselt mürgiseid aineid. Nende protsesside tulemusena väljutatakse mürgised jääkained sama peatumatult, nagu lööb süda või toimub hingamine.

Kõik oleks suurepärane, kui organismi süsteemid suudaksid vabaneda toksiinidest nii, nagu loodus oli kavandanud. Kuid ümbritsevast maailmast satub meie sisse palju rohkem saasteaineid, kui keha on võimeline välja viima. Sisemised süsteemid ja organid, mis tulid varem puhastamise ülesandega kergesti toime, on tänasel päeval ülekoormatud. Vaatamata nende meeleheitlikele jõupingutustele jääb kudedesse väga palju soovimatuid aineid. Selle tulemusena tekivad toksiinidest küllastatud organismis soodsad tingimused erinevatele infektsioonidele.

Kõik me teame vere peamisi ülesandeid – see toob rakkudele toitaineid ja hapnikku ning viib välja süsihappegaasi ja teised jääkained. Peale selle on vere oluline ülesanne meie organismi sattunud võõraste mikroorganismide avastamine ja hävitamine. Kuid kui verega koos ringleb organismis lisaks toitainetele ja hapnikule hiigelkogus toksiine ja kõik see satub rakkudesse, kas saab siis inimene terve olla? Vastus on ühetähenduslik – ei saa!

Kust siis satuvad meie organismi kahjulikud ained ja mida need endast kujutavad?

Toksiinide liigid

Iga inimese organismis on teatud kogus ḱahjulikke aineid, mida nimetatakse toksiinideks (kreeka sõnast toxikon – ‘mürk’). Teeme kohe selgeks terminid. Viimasel ajal on muutunud populaarseks kasutada sõna “šlakk” (ehk “räbu”). Sõnaraamtud annavad selle sõna tähenduseks metallitööstuse jäätmed. Inimorganismi puhul mõeldakse sõna “slakid” all meie organismi töö käigus moodustunud jääkaineid. Kahjuks on see üsna kitsas määratlus nende mürgiste ainete jaoks, mis moodustuvad ja kogunevad meie organismis selle elutegevuse käigus. Seepärast, vältimaks segadust terminoloogias, nimetame me igat liiki kahjulikke aineid, mis pärsivad organismi füsioloogilisi funktsioone ja põhjustavad inimese haigestumise või hukkumise, toksiinideks. Me eristame neid üksnes selle järgi, kust need satuvad meie organismi – kas seest või väljast.

Kõik toksiinid jagunevad kahte suurde rühma

1. Eksotoksiinid

– keemilise ja loodusliku päritoluga kahjulikud ained, mis satuvad organismi väliskeskkonnast koos õhu, vee, toiduga jne.
Siia kuuluvad füüsilised tegurid, mis häirivad ainevahetusprotsesse: elektromagnetvälja mõju, vibratsioon, müra ja valguse toimed. Kõige sagedamini puututakse eksotoksiinidega kokku:

toidumürgistuse korral (mikroobide ja seente toksiinid, nitraadid, nitritid, raskemetallid jne);
kahjulike lisanditega küllastunud õhu sissehingamisel (nt suurtes tööstuslinnades, tervist kahjustavas tööstuses, ökoloogiliselt ebasoodsates piirkondades);
suurte alkoholikoguste sissevõtmisel;
ravimmürgistuste korral (mürgiseid aineid sisaldavate ravimite või suurte ravimiannuste tarvitamisel).

Tinglikult võib kõik välistoksiinid (eksotoksiinid) jagada mitmesse suurde rühma.

Esimene rühm – need on keemilised ained, mis satuvad organismi väliskeskkonnast. Need on tööstuslikud mürgid, raskemetallid, soolad, nitritid, nitraadid, pestitsiidid jms. Need võivad sattuda inimese organismi veega, toiduga, sissehingatava õhuga, naha ja limaskestade kaudu.

Meie linnades on palju pliid, kaadmiumi ja teisi raskemetalle. Kusjuures mida rohkem on linnas tööstusettevõtteid, mis on seotud värviliste metallide töötlemise, elektriseadmete tootmisega ning metallurgia- ja tööpingitööstust, seda suurem on oht keskkonnale.

Raskemetallid on mürgid, mis kahjustavad maksarakke ja -funktsioone. Maks aga – see ei ole ainult tähtsaim organismi puhastav elund, see juhib praktiliselt igat liiki ainevahetust ja ka immuunsust.

Vask, tsink ja kroom anorgaanilises vormis on mürgid, mis tekitavad aneemiat (kehvveresust), mõjuvad halvasti neerudele ja aitavad kaasa allergia tekkele. Seda mikroannuste korral. Ägeda mürgistuse korral hävivad vererakud – koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.

Elavhõbedat kasutatakse põllumajanduses, näriliste tõrjel, elektrilampides, ravimpreparaatides jne. Elavhõbe tekitab neerude ja vereloomeorganite kahjustusi, aneemiat.

Tarvitades toiduks kala, mis on püütud veekogudest, mille kaldal asuvad tööstusettevõtted, võib saada tööstuslikke toksiine. Köögiviljadega, mis ei ole kasvatatud keskkonnale ohutul viisil, saab inimene nitraate ja nitriteid. Teravili, mis on kasvatatud elava liiklusega maantee lähedal, muutub plii allikaks. Teede lähedalt kogutud ravimtaimed võivad sisaldada erinevaid toksiine ja mürgiseid aineid. Seetõttu on oluline koguda ravimtaimi mitte lähemal kui 500-600 m kaugusel maanteedest ja raudteedest.

Teine rühm – need on loodusliku päritoluga toksiinid. Kusjuures, kui toiduainetesse satuvad näiteks salmonellad, tekib äge mürgitus, mis nõuab kiiresti arstiabi. Samuti võib saada mürgituse ka tundmatutest seentest ja mürgistest taimedest. Kui aga inimene tarvitab pikka aega ebakvaliteetseid toiduaineid, mis on nakatunud näiteks mingite mikroskoopiliste seentega, mille suhtes ei ole selgelt väljendunud reaktsiooni, kogunevad organismi toksiinid. Selle tagajärjel inimese organism mürgitub aeglaselt aga pidevalt, mis toob kaasa suure hulga rakkude pideva hukkumise, lõpptulemusena haiguste tekke ja enneaegse vananemise.

Selliste seente allikaks võivad olla riis, mais, maapähklid (ehk arahiispähklid), kreeka pähklite tuumad, kui nende normaalse säilitamise tingimusi on rikutud.

Kolmas grupp – säilitusained, toidulisandid, värvained. Paljud nendest kahjulikest ainetest on kantserogeenid, see tähendab ained, mis provotseerivad vähirakkude tekkimist ja kasvu organismis. Ostes kaupluses ühte või teist toodet, peab pöörama tähelepanu selles sisalduvatele värv- ja säilitusainetele. Täiendavalt etikettide uurimisele kulutatud viis minutit aitavad ennetada vähktõbe. Parem on kasutada värskeid kodumaiseid tooteid. Võimaluse korral hoidistada ise talveks köögivilju, keeta moosi, valmistada kompotte.

Neljas grupp – ksenobiootikumid. Ksenobiootikumid – ained, mida varem looduses ei olnud, need on inimeste loodud. Kõige sagedamini on need kloori sisaldavad mürgised ained. Inimese organism on aastatuhandete jooksul kohanenud teatud toksiinidega ja välja töötanud oma mehhanismid nende kahjutustamiseks. Ja äkki tuli XX sajandil uute toksiinide laviin. Praegu on olemas ligi 4000 nimetust ksenobiootikume.

Ksenobiootikumide tüüpiliseks näiteks on mürk dioksiin. See on rakumürk, mis toimib raku tuumale. Dioksiini surmav annus on 1000 korda väiksem kui mõnel keemiarelval, näiteks ründemürgil sariin.
Dioksiini sisaldavad autode heitgaasid ja tubakasuits, see tekib plastjäätmete töötlemisel, värvainete tootmisel, vee kloorimisel. Pinnasest kaob dioksiin 10 aastaga, organismist – 8 aasta jooksul.

2. Endotoksiinid

– kahjulikud ained, mis moodustuvad organismis selle elutegevuse protsessis. Endotoksiinid moodustuvad ka selle tagajärjel, kui meie organism võitleb erinevate mikroorganismidega. Kuid juhul, kui organism ei märganud kohe sissetungi, siis mikroorganismide elutegevuse seadused on samuti endotoksiinid (sisemised toksiinid). Eriti palju tekib neid erinevate haiguste ja ainevahetushäirete korral, aga nimelt:

kõrvalekalded soolestiku töös (düsbakterioos);
maksa düsfunktsioon (hepatiidi eri vormid);
ninaneelu haigused (tonsilliit, farüngiit, gripp, äge respiratoorne haigus);
suuõõne haigused (parodontiit, parodontoos, gingiviit);
neeruhaigused;
allergilised seisundid;
stress.

See ei ole kaugeltki täielik nimekiri haigustest ja organismi seisunditest, mis viivad suurtes kogustes kahjulike ainete tekkeni ja akumuleerumiseni.

Kuidas ja kus akumuleeruvad toksiinid?

Inimorganism, see on hämmastav mehhanism, mis kaitseb toksiinide eest oma tähtsmaid organeid – aju ja südant.

Tark organism viib liigsed saasteained “linnast välja prügilasse”, see tähendab, ladustab inertsetesse, perifeersetesse kudedesse, mille hävimine ei too kaasa otsest ohtu elule. Sellised koed on rasvkude, mille suurim hulk paikneb naha all ja kõhukelmetaguses ruumis piki selgroogu, põhjustades suurt kõhtu meestel ja rasva ladestumist väikevaagna piirkonda ning puusadele naistel, aga ka toksiinide soolaladestusi luu- ja lihaskonnas.

Aastatega, umbes neljakümne aasta vanuses, täitub toksiinide soolade “kalmistu” rakkudes ja sidemetes (ligamentides) juba täielikult ja siis kandub toksiinide soolade ladestumise protsess elutähtsatesse organitesse, kus hakkavad järk-järgult tekkima haiguslikud muutused.

Seega akumuleerivad toksiinid meie organismis järgmises järjekorras:

Kõigepealt ladestuvad toksiinid organismi pindmistes kihtides (nahas, limaskestas, eelkõige seedetrakti limaskestas), seejärel ülemiste hingamisteede ja bronhide limaskestades.

Seejärel toimub toksiinide ladestumine siseorganites: maksas, kõhunäärmes, kopsudes, endokriinnäärmetes.

Pärast seda toimub toksiinide ladestumine sidekoes, veres, lümfis, rakkudevahelises vedelikus (rakkudevaheline vedelik muutub järk-järgult vedelast olekust geeliks). Seejärel akumuleeruvad toksiinid liigestes, lihastes, luudes.

Organismi saastumise etapid

Võib eristada mitut organismi saastumise etappi. Keha saastatuse etapid näitavad mitmete tuhandete haiguste süsteemset klassifikatsiooni ja selgitavad sadade tuhandete sümptomite olemust. Enamasti on konkreetsed haigused korraga 2-3 keha saastumise etapi ilminguiks. Kuid mõistes keha saastumise seitset etappi, on lihtsam mõista kõiki haigusi, ja seega, teades nende põhjust ning omades suurt tahtmist ja armastust enese vastu, püüda nendest võitu saada.

1. etapp. Eritumise staaadium
See on füsioloogiline staadium. Näiteks, inimene tarvitas toiduks riknenud toiduainet, selle tagajärjel tekkis tal oksendamine ja kõhulahtisus, seejärel saabus tervenemine. Või sattus inimorganismi mingi viirus, mille tulemusena tõusis tal palavik, tekkis nohu, päeva-paari pärast nohu kadus ja inimene paranes.

Toimub kõiksugu toksiinide füsioloogiline eritumine kudedest ainevahetuse protsessis. Toksiinid ärritavad lümfi ja inimesel tekivad väsimuse sümptomid. On tarvis rohkem jõudu, neutraliseerimaks toksiine maksa ja neerude kaudu. Väliselt terve inimene tunneb vaid üldist väsimust, ärrituvust, tekib nõrkus, peavalu, ebamugavustunne maos, maksas, mõnikord väga tugev näljatunne (tunnistus alanud närvikanalite mürgistusest), mis lõpuks toob kaasa kaela osteokondroosi. Tekib puhitus ja seedehäired.

Enamasti hakkab see orgnismi saastumise esimene etapp endast märku andma väheliikuva eluviisi korral.

Mõned harjutused eneseanalüüsiks keha saastumise esimese etapi korral:

1. Vajutage külje poolt õla ülemist osa (acromion) vasakult ja paremalt üheaegselt. Sama tehke piki selgroogu, vasakult ja paremalt poolt selgroolülisid. Kui tunnete vajutamisel valu, siis on piimatooted, puljongid ja paljudest komponentidest koosnev segatoit on juba teinud keha kangestumisel oma töö. Pinge piki selga ja õlgu muudab keha jäigaks ja põhjustab pideva väsimussseisundi.

2. Puudutage vasakut kõrva parema käega, painutades selle üle pea ja vastupidi, paremat kõrva vasaku käega.

3. Proovige panna pea vasakule õlale, seejärel paremale. Kui te tunnete valu, on algamas osteokondroos.

Väsimus – see on energia seiskumise tagajärg saastunud ja väheliikuvas kehas.

IMGP8433
2. etapp. Reaktsiooni ehk vastutuse staadium kogunenud toksiinidele
kõiksugu toksiinide kudedest eritumise patoloogiline intensiivistumine.

Toksiinid “ründavad” peaaju hallollust, tekitades närvide ärritust, mille tulemusena hakkavad inimest häirima püsivad, igapäevased peavalud ja üha suurenev väsimus, valud liigestes ja lihastes. Kui need sümptomid ei kaasne mingite haiguste avaldumisega, võib see märku anda sellest, et inimene tarbib liiga palju maiustusi ja suhkrut, st organismi üleküllastamisest konkreetsele inimesele sobimatu toiduga. Seejuures võib olla palavik, nohu, köha, higistamine, kõhulahtisus, mäda väljavool, tekib kerge valu liigestes, lööbed näol ja kehal, täheldatakse sagedasi külmetushaigusi, aga ka eri liiki allergiaid, ekseeme, dermatoose, vistrikke jne. Nahk muutub kuivaks ja närtsib kiiresti, seda kahjustab kergesti külm ja see kuivab liialt palavusest. Sellel etapil väljutab organism intensiivselt toksiine, kuid tal ei ole enam piisavalt jõudu, tegemaks seda kiiresti ja efektiivselt. Tekib organismi intoksikatsioon. Selles staadiumis toimub patoloogiliste protsesside areng. Nõuetekohase ainevahetuse korral jaguneb meie energia toidu seedimise, toitainete omastamise ning rakkudest ja kogu kehast elutegevuse jääkainete väljutamise vahel. Sellel etapil kulutatakse energia stimulaatorite kujul organismi sattuvate mürkide – kohvi, suhkru, tubaka, alkoholi, anorgaaniliste ühendite, säilitus- ja värvainete töötlemiseks, ülejäänud funktsioonide täitmine aga vajalikus korras ei toimu. Selle tulemusena satub keha kroonilise mürgistuse seisundisse.

3. etapp. Suure hulga toksiinide kogunemise ja ümberjaotamise staadium
– nende kergekujuline kogunemine I astme rasvumise kujul või vastupidi, I astme kõhnumise kujul, millega kaasneb toksiinide uute ladestumiskohtade teke: lipoomid, polüübid, hemorroidid jne.

Saastumine võib väljenduda esmapilgul põhjendamatute allergiliste või allergiasarnaste sümptomite ilmnemisega, nagu liigne pisaratevool, eritised ninaneelust, pidevalt kogunev lima kurgus, konjuktiviit, sinusiit. Selles staadiumis naha ja limaskestade sümptomid sageli juba kaovad. See näitab, et organismi toksiinide väljutamise reservid on ammendunud ja need hakkavad ladestuma kudedesse.

Toksiinide kontsentratsioon suureneb ja aju hakkab sisse lülitama nende organismist väljutamise mehhanisme (puhastusreaktsioon). Niipea, kui organismi intoksikatsioon ületab lubatud piiri, võib inimesel alata köha, esineda astma sümptomid, lima eritumine, tekivad muutused nahal, st nähtavad signaalid selle kohta, et olukord on halb – sellised nagu psoriaas, ekseem, diabeet jne. Naistel algavad günekoloogilised häired erinevate eritiste kujul. Kõik see annab tunnistust valest toitumisest, liigsest liha, munade, jahutoodete ja kondiitritoodete tarbimisest. Kolmandasse etappi liigitatakse ka selline laste seas küllalt sageli esinev haigus, nagu öine voodimärgamine. Erinevate allergiliste reaktsioonide ilmnemine – see tugevasti saastunud organismi loomulik püüd endast mustust välja visata.

Stimulaatoriks võivad olla kõige erinevamad allergeenid: õietolm, olmetolm, loomade karvad, toit, ravimpreparaadid jne.

4. etapp. Küllastumise staadium
– avaldub subjektiivsete sümptomitena.
Objektiivseid sümptomeid on vähe, seepärast pannakse üldised diagnoosid: vegetatiivne düstoonia, migreen, varajane menopaus, ainevahetuse häired, selgroo osteokondroos, kroonilise väsimuse sündroom.

Mõnikord peetakse sellise diagnoosiga inimesi ka simulantideks. Seepärast nimetatakse seda staadiumi veel “vaikivaks” või “tummaks”.
Selles toksiinide ladestumise staadiumis hakkavad organismis kujunema pöördumatud protsessid. Kuid kui inimene, kes on selles saastumise staadiumis, hakkab aktiivselt organismi puhastama, võib veel saavutada häid ja püsivaid tulemusi. Selles staadiumis on organism veel võimeline võitlema haigusega ja see võib kauaks ajaks taganeda.

Kuid selles toksiinide kogunemise staadiumis ei piisa alati ühest puhastuskuurist ja tulemused ei ilmne kohe, vaid aeglasemalt kui varasemate staadiumite korral.

Nende nelja staadiumi kestel saab organism kuidagi saastatusega hakkama, perioodiliselt toksiine välja visates, ägenemistega. Kui aga organismi puhastumist ei toimu, läheb toksiinide kogunemise protsess üle järgmistesse staadiumidesse, mida iseloomustab toksiinide tungimine raku sisemusse ja selle hävimine.
Seejärel hävivad toksiinide kogunemise korral rakusisesed struktuurid – sellised, nagu ensüümid ja geenid. Nendes staadiumides avalduvad pärilikud haigused ja nende eelsoodumus.

Esimest nelja staadiumi võib määratleda kui kudede saastatusi, järgmisi aga kui rakkude saastust.

Kõige levinumad haigused on organismi saastatuse neljanda etapi haigused. Ja tavaliselt töötavad nendega kirurgid.
Kui inimene ei ole võtnud tarvitusele abinõusid keha puhastamiseks saastumise esimese kolme etapi jooksul, siis toksiinid tihenevad, moodustavad tsüsti, täidab põskkoopad ja elundite õõnsused. Eriti piinavalt kulgevad põskkoobastega seotud protsessid.

1. Sõrmedega vajutage põsesarnade alust piirkonda suunaga alt üles. Kui tunnete valu, tähendab et põskkoobastesse on kogunenud lima.

2. Vajutage kõrvanibu all olevat punkti paremal ja vasakul. Kui on valu – on kogunenud lima sisekõrva käikudesse. Lipoomid lõualuu all näitavad lima kogunemist kopsualveoolidesse.
Hingamisteede pind on blokeeritud.

3. Kontrollige nahka põskedel. Kui nahk on kare, on komedoone, fistuleid – kopsudesse koguneb rasvane lima. Naistel koguneb rasvane lima veel ka rinna piirkonnas. Meestel tekivad eesnäärme defektid. Rasvase lima eesnäärme piirkonda kogunemise esimesteks tunnusteks on vistrike ilmumine genitaalide piirkonnas. Eriti suur lima kogunemine võib olla maksa ja neerude piirkonnas. Kontrollige arhilleuse kõõlust. Pingul ja õhuke. Kui masseerides valu ei ole, on kõik korras. Kui see on rasvane, paistes – suguelundite ümber on kogunenud lima.

4. Silmad annavad väga varakult märku lima kogunemisest rindades, munasarjades ja eesnäärmes. Kui alumise lau all silmakoopa alumises osas on näha valge ja kollaka lima kogunemist, see tähendab, et väikevaagna elundid on lima täis. Naistel tekib valgevoolus, meestel impotentsus.

5. etapp. Degeneratsiooni hävimise staadium

Organism viib toksiinid laiali kõikidesse organitesse, mis toob kaasa nende kuju muutuse ja funktsioneerimise häired. Selle protsessiga kaasnevad haigused, mis on seotud organite sidekudede deformeerumisega, nagu reuma ja polüartriit.

Selles organismi saastumise staadiumis on objektiivsed ilmingud nõrgad, kuid annavad juba laboriuuringutel positiivseid tulemusi. Tekivad sekundaarsed häired: atroofiline riniit, parees, nägemisnärvi atroofia, tsirroos ja teised.
Organismi saastumise selle staadiumi kõige silmatorkavamateks ilminguteks on südame-veresoonkonnaga seotud haigused. On olemas selle süsteemi kahte liiki patoloogilisi muutusi, mis põhjustavad südame ülekoormust.

Veresoonte valendiku vähenemine.
Veresooned muutuvad jäigaks ning veresooneseintele ladestub kolesterool. Sageli tekivad seedimata valkude ülekülluse korral organismis sellised haigused nagu reuma, polüartriit jne.

Südame mõõtmete suurenemine
Suurtes kogustes piimatoodete, maiustuste, taignatoodete toiduks tarvitamine toob alguses kaasa maksa ja neerude saastumise, seejärel aga, kui need hakkavad oma funktsioone ebapiisavalt täitma, saasteainete sisalduse suurenemise veres. See aitab kaasa südame suurenemise higuse tekkele. Sageli toimub see ka suure alkoholilembuse tõttu.

IMGP8434
6. etapp. Toksiinide laviin jõuab närvisüsteemi toitvasse plasmasse
Kannatavad ajurakud, tekivad insuldid. Veresooni blokeerivad sidekude ja aterosklerootilised naastud. See toob kaasa infarkte, kõrgvererõhutõbe, halvatust. Selles organismi reostumise staadiumis on närvikanalite saastatus biokeemiliste ladestustega nii suur, et signaalide ülekanne muutub nende kaudu võimatuks. Seetõttu tekib tahtlike liigutuste nõrgenemine, osaline halvatus. Parkinsoni tõbi jne. Tekivad paisunähud ja patoloogilised ladestumised: rasvumine, tsüstid, healoomulised kasvajad, sünnimärkide arvu suurenemine, polüüpide kasv, närvisüsteemi haigused jne.

Klompide tekkeprotsessi stimuleerib: küllastunud rasvu, kolesterooli, kloori, kaltsiumi, rauda ja teisi anorgaanilisi aineid sisaldava toidu tarvitamine, mis raskendab arteriaalset vereringet, vähendab hapniku hulka (hüpoksia) ja aeglustavad toitainete voolu rakkudesse (see loob eelduse rakusurmaks), põhjustades lahtiseid haavandeid ja verejookse.

7. etapp. Patoloogilised muutused organismis tervikuna
või üksikute organite, kudede, limaskesta rakkudes, pahaloomuliste kasvajate teke. Toksiinide toime on kompleksne, organismi vastupanu aga minimaalne.

8. etapp. Rasked kroonikised haigused, mille lõpp on väga kurb
Rakkude kasvu ei kontrolli enam vähivastane kaitsemehhanism. See on organismi saastatuse viimane etapp, pöördumatud haigused, mis on seotud rakkude ja organite hävimisega, st vähk.

Vähk – see on seisund, mille korral vähivastane kaitse, mille tagab jämesoole ensümaatiline aktiivsus, on null. Kui patoloogilised rakud moodustuvad ja paljunevad takistamatult. See tähendab, et täiesti korrast ära on seedetrakti ja kogu organismi töö.

Pilt ei ole rõõmustav. Kas on võimalik kuidagi aidata ennast selles staadiumis? Mida teha? Kuidas korraldada oma organismi “suurpuhastus”? Kuidas teha nii, et meie teiega võiksime elada oma kehas ja koos oma organismiga mugavalt ja õnnelikult?
Alustuseks jõuame selgusele organismi saastatuse peamistes põhjustes. Millised on siis need põhjused, mis viivad toksiinide, jääkainete, mürkainete kogunemiseni inimese organismis. Põhjuseid on palju ning need on väga erinevad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s